Grudzień

Trochę historii
Informacje
Z naszej szkoły
Rok szkolny 2010/2011

Rok szkolny 2011/ 2012
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2013/2014

Rok szkolny 2014/2015

Kwiecień

Zajęcia terenowe w Parku im. A. Mickiewicza

Uczniowie z kl. IV b uczestniczyli po raz kolejny w warsztatach ekologicznych „W dzika stronę”.  W ten sposób uczymy się poznawać i rozumieć przyrodę. Najfajniejsza okazała się zabawa w „Zasoby” i „Nietoperze i ćmy”

P1210406P1210371P1210375P1210388P1210395

Wizyta pszczelarza

W tym tygodniu szkołę odwiedził pszczelarz, który jest miłośnikiem pszczół. Dzieci mogły spróbować rożnych rodzajów miodu.

 

Warsztaty „W dziką stronę”

Uczniowie z klasy IV b rozpoczęli cykl zajęć terenowych przygotowanych przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródło”.

P1210160P1210137  

Zdrowe odżywianie

Uczniowie klasy IIIb przygotowali i prowadzili zajęcia dla przedszkolaków z PM109 na temat zdrowego żywienia. Dzieci recytowały wiersze, zadawały zagadki i wspólnie śpiewały. Wszyscy z uwagą wysłuchali pogadanki pani intendentki i degustowali pyszne i zdrowe przekąski. Na zdrowie!

429430431433435

Marzec

Lekcja astronomii

Tegoroczny „dzień wagarowicza” upłynął nam nie na wagarach, tylko na praktycznej lekcji astronomii. Wszyscy od rana interesowali się niecodziennym zjawiskiem  - zaćmieniem Słońca.

   

Warsztaty biologiczno – chemiczne 

16 marca 2015r. klasa VI a podczas zajęć w Gimnazjum nr 12 przeprowadziła ciekawe badania dotyczące układu oddechowego. Uczniowie sprawdzali swoją pojemności płuc i poznawali właściwości gazów wchodzących w skład powietrza.

  

Dni Francji- kuchnia francuska

Z okazji Dni Francji Fundacja Dar edukacji z Łodzi zorganizowała konkurs fotograficzny „Francja wokół nas”, na który Mateusz Krupski z kl. IV b przygotował fotografie z elementami frankońskimi obecnymi w naszym województwie. Mateusza zainspirowała kuchnia francuska - zobaczmy jak może wyglądać piękna dekoracja stołu.

DSC00940DSC00927 1  

Zajęcia ekologiczne

5 marca 2015 r. uczniowie z koła przyrodniczego uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Gimnazjum nr 14. Podczas spotkania o charakterze ekologicznym zobaczyliśmy, jak walczy się ze ściekami, w przygotowanej przez uczniów mini oczyszczalni ścieków. Wzięliśmy czynny udział w zajęciach na siłowni i poznaliśmy budowę układu pokarmowego człowieka. Na wystawie „W bajkowym świecie ożywają śmiecie” zobaczyliśmy w jaki sposób można wykorzystać śmieci do produkcji ciekawych zabawek.

Luty

Kontrolujemy swoje zdrowie

Uczniowie klas V podczas lekcji przyrody uczyli się jak kontrolować swoje zdrowie. Badaliśmy swoje tętno i ocenialiśmy wydolność i sprawność fizyczną naszego organizmu.

  

Robiliśmy doświadczenia sprawdzające zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Zdrowa dieta

Podstawą właściwego odżywiania jest zdrowa dieta. W szkole uczymy się układać właściwy jadłospis, bogaty we wszystkie potrzebne składniki pokarmowe.

 

Styczeń

Lekcje przyrody

Na lekcjach przyrody uczymy się, jak zrobić zakupy, by zaoszczędzić pieniądze i kupić zdrowe produkty.

Warsztaty „Fizyka w kuchni”

Uczniowie klasy VI wzięli udział w warsztatach „Fizyka w kuchni” przygotowanych przez licealistów IX LO. Poznawali właściwości niektórych substancji i ich wpływ na nasze  zdrowie.

 

Bal karnawałowy

Dnia 21 stycznia odbył się w naszej szkole bal karnawałowy.  To wspaniała okazja do sprawdzenia swojej kondycji fizycznej i pomysłowości.

  

Zajęcia terenowe

Podczas sobotnich zajęć terenowych poznaliśmy warunki życia i pracy mieszkańców XIX wiecznej Łodzi. Doceniliśmy takie osiągnięcia, jak wodociąg i kanalizacja oraz sieć energetyczna w mieście.

Grudzień

Mikołajkowy koncert muzyczny – coś dla ucha.

 

Antarkctica Day

1 grudnia 2014 r obchodziliśmy Antarkctica Day uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez Panią Annę Jażdżewską. Uczniowie z klasy 5 obejrzeli pokaz zdjęć z pobytu Pani Ani na Antarktydzie. Była tez okazja do rozmowy nt. w jaki sposób my, możemy chronić lodowiec i faunę Antarktydy. Wzięliśmy też udział w Ogólnoświatowym konkursie plastycznym.

Primery School no 65 Lodz PolandRib of whaleSummer in Antarctica  

Listopad

Sobotnia wycieczka do Miasta Tkaczy w Zgierzu

W sobotni poranek, mimo deszczu, odwiedziliśmy w ramach zajęć terenowych „rozwijam kondycje i dbam o zdrowie” Miasto Tkaczy w Zgierzu, które poddano rewitalizacji. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci w Domu Tkacza gdzie wysłuchaliśmy prezentacji nt. historii miasta, zwiedziliśmy wystawy przedstawiające najciekawsze obiekty Parku Kultury

Warsztaty ekologiczno – plastyczne

Klasa IV b uczestniczyła w warsztatach ekologiczno – plastycznych w ramach Eco Made Festival  w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych. Uczyliśmy się, jak można wykorzystać makulaturę i inne odpady do wykonania produktów użytkowych, obejrzeliśmy wystawę eko design i film „Paleta barw”.

P1200898P1200883P1200890 

Warsztaty „Cztery żywioły – powietrze”

 Uczniowie klasy IVB 18 listopada 2014 r. uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Akademii Twórczego Rozwoju. Podczas licznych eksperymentów poznawali powietrze i przekonali się, że można je zobaczyć, usłyszeć, a nawet poczuć jego zapach! Uczyli się w jaki sposób można o nie dbać.

Rozstrzygnięcie konkursu dla przedszkolaków

Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 44, 45 i 109 wzięły udział w SzTK. Mogły obejrzeć występy na sali gimnastycznej i wystawy hobbistyczne. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Jaki zawód chciałbym wykonywać, gdy dorosnę?”. W ten sposób poznajemy swoje pasje od najmłodszych lat.

P1200749P1200880P1200881

V Edycja Szkolnego Tygodnia Kariery

W dniach 25-30 listopada 2014 r. odbyła się V Edycja Szkolnego Tygodnia Kariery pt. „Z pasją przez życie”. W ciągi tygodnia można było podziwiać wystawy, występy taneczne, wokalne i instrumentalne uczniów oraz rodziców. W ten sposób poznajemy nasze pasje i promujemy osiągnięcia. Wzmacniam naszą pewność siebie, uczymy się współpracy i zdrowej rywalizacji.

P1200769P1200723P1200726P1200735

Kolejny dzień „Z pasja przez życie” wykorzystaliśmy na zawody w kręgielni Grakula. W ten sposób rozwijamy nasze pasje sportowe i dbamy o kondycję fizyczną.

 

Wystawy hobbystyczne, kolekcjonerskie i plastyczne przygotowane przez uczniów  w ramach SzTK, cieszą się co roku wielkim zainteresowaniem zwiedzających. W ten sposób uczymy się jak rozwijać swoje zainteresowania i pożytecznie spędzać czas wolny.

P1200869P1200836P1200844P1200846P1200857

Zdrowo i kolorowo

Uczymy się odżywiać zdrowo i kolorowo. Wspólnie przygotowujemy II śniadanie.

Październik

Warsztaty Klubu Młodej Obywatelki i Młodego Obywatela

Uczniowie klasy IV b  i VI a wzięli udział w warsztatach Klubu Młodej Obywatelki i Młodego Obywatela, autorstwa Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK i Stowarzyszenia Tkalnia. Dzieciaki podczas zajęć zapoznały się z problematyką ochrony środowiska w warunkach miejskich i uczyły się, odpowiedzialności  za stan przyrody wokół siebie.

 

Wrzesień

Zajęcia integracyjne „Razem”

Uczniowie z klasy IV b uczestniczyli w zajęciach integracyjnych „Razem”. Okazją do poznania z wychowawcą było też wspólne zdrowe śniadanie.

 

Dodatkowe zajęcia z przyrody

Od września, w ramach dodatkowych zajęć z przyrody, zostały wznowione sobotnie spacery po Łodzi, których celem jest poznanie przyrody naszego miasta i miłe spędzanie czasu na  świeżym powietrzu.

 

 

Trochę historii 

   W Polsce popularyzację idei Szkół Promujących Zdrowie rozpoczęto projektem "Szkoła Promująca Zdrowie", realizowanym pod kierunkiem pani profesor doktor habilitowanej Barbary Woynarowskiej w latach 1992–1995, w 14 szkołach podstawowych, zwanych „szkołami projektowymi".
   W ramach upowszechniania projektu, stworzono strukturę wspierającą rozwój sieci Szkół Promujących Zdrowie - wojewódzkich koordynatorów. Od 1992 r. zaczęły powstawać wojewódzkie sieci szkół promujących zdrowie. Aktualnie sieci zorganizowano we wszystkich województwach i należy do nich 1200 szkół. Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej   ( 1 września 2000r. Porozumienie pomiędzy MEN i MZ w sprawie wspierania edukacji zdrowotnej w szkole oraz sieci szkół promujących zdrowie).

Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie - kamienie milowe

1986 Konferencja międzynarodowa „Szkoła Promująca Zdrowie” w Peebles (Szkocja)
1989 Raport „Zdrowa Szkoła” I .Young  T.Williams wydany przez WHO
1991 Zainicjowanie przez WHO projektu pilotażowego
1992 Utworzenie europejskiej sieci (8 krajów ,Polska)
1998 37 krajów,
2003 43 kraje,
2008 Włączenie szkół promujących zdrowie do programu „Szkoły dla Zdrowia Europy”

 Informacje

   ,,Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która w szczególny sposób propaguje zdrowy styl życia wśród uczniów, wyposaża uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia, kształtuje w uczniach poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych, prowadzi wszechstronną edukację propagującą zdrowie, włącza do działań prozdrowotnych zarówno uczniów szkoły jak i rodziców”.

   Promocja zdrowia wspiera osobisty i społeczny rozwój człowieka, poprzez udostępnienie informacji o zdrowiu, edukację do zdrowia i doskonalenie umiejętności życia. Tworzenie szkoły promującej zdrowie to wyzwanie dla nauczycieli. To oni w największym stopniu zmieniają rzeczywistość szkolną, od nich najwięcej zależy.
    Zdaniem jednego z "ojców" Szkolnej Promocji Zdrowia Trefora Wiliamsa: "W sercu szkoły promującej zdrowie znajduje się nowoczesny, pełen zrozumienia stosunek nauczycieli do tej koncepcji. Bez tego szkoła promująca zdrowie zostanie marzeniem."

Z naszej szkoły ...

   Promocja zdrowia to jedno z zadań szkoły, dlatego postanowiliśmy włączyć się w realizację europejskiego projektu: „Szkoła Promująca Zdrowie". Nasza szkoła rozpoczęła okres przygotowawczy do włączenia do Łódzkiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie.  Nasza szkoła jest miejscem, w którym jest promowany zdrowy styl życia oraz postawy prozdrowotne i proekologiczne. Bierzemy udział w różnych imprezach sportowych, apelach, konkursach i kampaniach społecznych szerzących idee Szkoły Promującej Zdrowie.

Dyrekcja i nauczyciele starają się stworzyć klimat społeczny sprzyjający:

  • zdrowiu, rozwojowi, bezpieczeństwu oraz dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników;
  • osiąganiu przez wszystkich sukcesów i pogłębieniu poczucia własnej wartości;
  • partnerstwu oraz współdziałaniu członków społeczności szkolnej, rodziców i osób ze społeczności lokalnej.


1995, w 14 szkołach podstawowych, zwanych

Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.sp65lodz.pl/program-swiss-contribution/